علف هرز؛ گیاهی کشف نشده

علف هرز ؛ گیاهی کشف نشده

علف هرز؛ گیاهی کشف نشده

تنوع زیستی کشاورزی شامل همه گونه های گیاهی، حیوانات و میکروارگانیسم های اکوسیستم کشاورزی می باشد یکی از اجزاء جدایی ناپذیر اگرواکوسیستم ها علف های هرز هستنند .

احتمالا با دیدن علف هرز اولین کاری که می کنیم استفاده از سموم برای از بین بردن آنهاست.  اما تا به حال فکر کرده اید که در نظام هستی همه چیز با قانون در کنار هم قرار دارد و اگر مطابق این نظم پیش بویم نه برای ما نه برای محیط زیستمان هیچ مشکلی پیش نمی آید…

نام علف هرز گمراه کننده است و در نظر هر بیننده و شنونده ، گیاهی بی فایده تلقی می شود و بایستی حتما از بین برود. بر این اساس زارع در اکثر مواقع نسبت به اهمیت علف های هرز تقربیا بی تفاوت بوده است. چه بسا کاربردهای متعددی داشته و از سال ها پیش در زمینه های مختلف مورد استفاده قرار می گیرند. ممکن است یک گیاه در یه ناحیه به عنوان علف هرز جدی باشه اما در مکانی در اطراف آن منطقه به عنوان گیاه مفید تلقی شود.

در ادامه به برخی از فواید آنها اشاره می کنیم:
  • برخی از علف‌های هرز یک منبع غذایی برای دام‌ها به خصوص در مواقع خشک سالی و بعضی حشرات مانند زنبورهای عسل هستند.

 

 

  • برخی از علف‌های هرز به عنوان دارو در حوزه‌های مختلف به‌کار گرفته می‌شوند. مثل بابونه، خارشتر، خرفه، خاکشیر، شیرین بیان تاج ریزی، بو مادران و …
  • بعضی از گونه‌های علف‌ هرز با ریشه‌های سخت و عمیقی که دارند، می‌توانند لایه‌های سخت خاک را بشکنند.
  • بقایای علف های هرز در خاک می‌مانند. در نتیجه باعث افزایش مواد آلی خاک برای دیگر گیاهان زراعی می‌شوند.
  • به دلیل پوشش گیاهی مناسبِ این گیاهان، تا حدودی از فرسایش‌های خاکی، بادی و آبی جلوگیری می‌گردد.
  • وجین دستی علف های هرز؛ در این روش نه تنها از سموم شیمیایی استفاده نمی شود بلکه راهی برای امرار معاش و کسب درآمد کارگران می باشد.

.

  • علف های هرز یک سایه طبیعی برای خاک اند به علاوه چون آن ها زود رشد کرده و زود از بین میروند، مواد آلی زیادی در سطح خاک به وجود میارورند؛ در نتیجه رطوبت خاک بهتر حفظ می شود و نیاز به آبیاری کاهش پیدا می کند.
  • تعدادی از علف های هرز در صنایعی نظیر صنایع دستی و کاغذ سازی کاربرد دارند .

کشور عزیزمان ایران  با دارا بودن اقلیم های مختلف خاستگاه تعداد زیادی از گیاهان است. بی شک وجود تنوع گونه ای در ایران یکی از بی نظیر ترین هدایای خداوند محسوب می شود که به این مرز و بوم عطا شده است.

جای تاسف است که برای این گونه های گیاهی اهمیت چندانی قائل نیستیم.

در واقع آشنایی با فواید علف های هرز می تواند به اشتغال زایی ، بهبود وضع مالی زارعین و مردمان روستایی و تأمین نیاز های دارویی، علوفه ای و … کمک کند.

درج شده در: اخبار و رویدادها, اخبار و مطالب, علف هرز, مطالب و مقالات