UA-123158002-1
تحقیقات و نوآوری در کشاورزی ارگانیک

کنفرانس علمی بین المللی تحقیقات و نوآوری در کشاورزی ارگانیک در اصفهان برگزار شد

کنفرانس علمی بین المللی ‘تحقیقات و نوآوری در کشاورزی ارگانیک’ در اصفهان برگزار شد

کنفرانس تحقیقات و نوآوری در کشاورزی ارگانیک با حضور پژوهشگران و کارشناسان داخلی و خارجی از کشورهای ایران، استرالیا، ایتالیا، آلمان، هلند، هند و نیجریه در دانشگاه آزاد اسلامی واحد اصفهان(خوراسگان) در مورخ ۱۳۹۵/۰۸/۱۱ برگزار شد.

شرکت گوکرن نیز یکی از مشارکت کنندگان و حامیان این کنفرانس بود.

هدف از برگزاری کنفرانس تحقیقات و نوآوری در کشاورزی ارگانیک ، فراهم آوردن محیطی مناسب برای ارائه و تبادل آخرین دستاوردهای علمی و تحقیقاتی در زمینه تولید محصولات ارگانیک، ایجاد ارتباط بیشتر و فراهم آوردن بستر مناسب برای ایجاد تعامل های علمی پویا، ارتقای سطح علمی دانشجویان و شرکت کنندگان در همایش و ایجاد پویایی و انگیزه مشارکت در فعالیت های علمی دانشجویی بود.

محورهای این کنفرانس بین المللی:

√ تبیین ضرورت انجام تحقیقات و رویکردهای دانش بنیان برای توسعه کشاورزی ارگانیک

√ تبیین جنبه های خلاق محور و جامع نگر در سیستم های کشاورزی ارگانیک

√ معرفی انجمن جهانی تحقیقات کشاورزی ارگانیک- آیزو فار (ISOFAR) و نقش آن در توسعه علمی جنبش جهانی ارگانیک

√ تجزیه و تحلیل های اقتصادی برای توسعه بازار محصول های غذایی ارگانیک

در این کنفرانس که شش سخنرانی کلیدی ارائه شد، جنبه‌های علمی و تحقیق های کاربردی برای تولیدهای گیاهی ارگانیک (حاصلخیزی خاک، مدیریت آفات و تولید بذر ارگانیک)، جنبه‌های علمی و تحقیقات کاربردی برای تولید محصولات و فرآورده های دامی ارگانیک، روش‌های دانش‌محور برای ارزیابی جنبه‌های اجتماعی تولید و مصرف محصول های ارگانیک از مباحث مطرح شده در کنفرانس بین المللی تحقیقات و نوآوری در کشاورزی ارگانیک در اصفهان به شمار می‌رود.

جرالد رامان (Gerold Rahmann) رئیس انجمن جهانی تحقیقات کشاورزی ارگانیک (ISOFAR ) در این نشست با اشاره به اهمیت پژوهش در عرصه کشاورزی ارگانیک افزود: کشاورزی ارگانیک می تواند به حل چالش های آینده در زنجیره غذایی جهانی کمک کند و برای انجام تحقیقات در این زمینه لازم است شبکه قدرتمندی بین دولت، دانشگاه ها و انجمن های تخصصی تشکیل شود.

وی با بیان اینکه صدها انجمن ها در زمینه کشاورزی ارگانیک در ۱۷۰ کشور برای حدود دو میلیون و ۳۰۰ هزار کشاورز فعالیت می کنند، اظهار کرد: نوزدهمین کنفرانس جهانی کشاورزی ارگانیک با هدف معرفی جدیدترین دستاوردهای این انجمن ها نهم تا یازدهم نوامبر سال ۲۰۱۷ در دهلی نو کشور هند برگزار می شود.

این پژوهشگر آلمانی، برخی از چالش های آینده کشاورزی در دنیا را تامین غذای کافی و مقرون به صرفه، به پایان رسیدن منابع انرژی فسیلی، تغییر اقلیم، جلوگیری از آلودگی آب، هوا و خاک و تغییر عادت های غذایی خواند و عنوان کرد: کشاورزی ارگانیک در حل این چالش ها تاثیر بسزایی دارد لذا حرکت تولید محصولات ارگانیک از اروپا آغاز شده و هم اکنون به دستاوردهای خوبی دست یافته است.

رامان با بیان اینکه محصولات ارگانیک با حفظ سلامت و محیط زیست،کیفیت زندگی انسان را بهبود می بخشند، افزود: لازم است به پژوهش در این عرصه توجه جدی شود زیرا این دسته محصولات یک روش پایدار برای تولید غذاست.

جرالد رامان افزود: کشور ایران با شرایط اقلیمی وخاک حاصلخیزش می تواند مهمترین مرکز تولید محصولات سالم و ارگانیک تبدیل شود و گام‌های مثبتی در این زمینه هم برداشته شده است.

رئیس کنفرانس بین المللی تحقیقات و نوآوری در کشاورزی ارگانیک نیز در این کنفرانس با اشاره به چالش های زیست محیطی و امنیت غذایی گفت: این چالش ها سلامت بشریت را به اشکال مختلف تهدید می‌کند که محصولات ارگانیک یکی از راه های جلوگیری از این تهدید است.

سید محمد امیری با اشاره به اهداف فعالیت‌های انجمن جهانی کشاورزی ارگانیک افزود: تولید غذا با کیفیت بالا و به اندازه کافی، همگامی با طبیعت و حفظ محیط زیست، داشتن هوا، غذا و زندگی سالم، استفاده صحیح از منابع آبی و حفظ خاک در دراز مدت از جمله این اصول است.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد اصفهان(خوراسگان) با اظهار امیدواری به اینکه این کنفرانس در ارائه راهکارهای جدید برای بهبود وضعیت موجود موثر باشد، افزود: گام های موثری در این زمینه در کشور برداشته شده است، با این حال لازم است با هماهنگی و همکاری بیشتر ارگان های مرتبط، کارهای بزرگتری انجام شود.

وی همچنین با اشاره به ظرفیت های دانشگاه آزاد اصفهان در زمینه کشاورزی ارگانیک گفت: این دانشگاه با ۲۰ هزار دانشجو و ۱۰۵۰ استاد، دارای ۲۰ مرکز تحقیقاتی مجوز دار است که تعدادی از آنها در زمینه بذر، کشاورزی ارگانیک، تولیدات گلخانه ای، گیاهان دارویی و آب فعالیت می‌کنند.

خبرگزاری گوکرن

پاییز ۱۳۹۵

درج شده در: اخبار و رویدادها
برچسب ها: , ,