UA-123158002-1

کلید بقای همه موجودات پیوند انسان با محیط زیست است!

کلید بقای همه موجودات پیوند انسان با محیط زیست است!

کشاورزی ارگانیک = خاک سالم= حفظ تنوع زیستی = غذای سالم

روز جهانی محیط زیست ۵ ژوئن هر سال در بیش از ۱۴۰ کشور جهان جشن گرفته می شود. به مناسبت این روز در ایران ۱۵ تا ۲۲ خرداد به عنوان هفته محیط زیست نام گذاری شده است. موضوع سال ۲۰۲۰ تنوع زیستی می باشد. FAO از بین بردن تنوع زیستی را یكی از بزرگترین تهدیدهای زمان ما برای بشر می داند، زیرا این امر نشانگر فروپاشی اکوسیستم ها است.

هدف کشاورزی ارگانیک حفظ تعادل محیط زیست می باشد.

در صورتیکه بخواهیم غذای سالم بخوریم، توجه به پارامترهایی نظیر سلامتی خاک، آب و هوا حائز اهمیت می باشد. استفاده از نهاده های شیمیایی در کشاورزی رایج منجر به از بین رفتن میکروارگانیسم های خاک می­شود. همچنین ترکیبات فسفات و نیترات موجود در کودهای شیمیایی به منابع آب انتقال پیدا کرده و باعث کاهش جلبک های تولید کننده اکسیژن و به دنبال آن از بین رفتن تنوع زیستی در آب می شود. پیامد های مهم آن برهم خوردن توازن اکوسیستم و عدم تصفیه آب می باشد.

گرده ­افشان­ ها هم مانند سایر موجودات در این سیاره به یک زیستگاه سالم نیاز دارند. گرده ­افشان­ ها برای رشد برخی محصولات زراعی ضروری هستند. به طور مثال، زنبورها به رشد سیب، هویج ، پیاز و انواع توت ها کمک می کنند. در کشاورزی رایج زنبورها، پروانه ها و سوسک ها در معرض خطر آفت­ کش ­ها و علف­ کش های مصنوعی قرار دارند. اما در کشاورزی ارگانیک از روش­ های بیولوژیکی مانند شکارچیان طبیعی نظیر کفشدوزک برای کنترل آفات استفاده می ­شود.

کشاورزی ارگانیک تنوع زیستی را در مزارع حفظ می­ کند.

در کشاورزی ارگانیک بقایای گیاهی باقی مانده بر سطح زمین سبب کاهش فرسایش خاک می شود. در واقع این سیستم ضمن حفظ سلامت خاک، آب و هوا، تنوع زیستی را به همراه دارد. علاوه بر این، حیواناتی که در مزارع ارگانیک زندگی می کنند در محیطی تمیز و عاری از مواد شیمیایی هستند.

به طور کلی، کشاورزی ارگانیک مبتنی بر سیستم ها و چرخه های زیست محیطی زنده می باشد و به پایداری آن ها کمک می کند.

 

تنوع زیستی بر روی زمین پایه و اساس بقای تمامی گونه ها است.

 

 

 

درج شده در: اخبار و رویدادها, اخبار و مطالب, مطالب و مقالات