UA-123158002-1

نیم‌آزال

نیم آزال

نیم‌آزال

نیم آزال

مقدمه:

نیم آزال – تی / اس حشره‌کشی طبیعی است که عصاره‌ی مغز دانه‌ی میوه‌ی چریش بوده و کنترل کننده‌ی آفات مکنده و جونده، کنه‌های تارتن در درختان میوه، گیاهان گلخانه‌ای، گیاهان زینتی، مزارع و جنگل‌ها، خزانه‌های تولید نهال، فضای سبز شهرها و گیاهان آپارتمانی می‌باشد. نیم آزال – تی / اس اولین حشره‌کش طبیعی ثبت شده برای کنترل آفات گلخانه‌ای است. مصرف نیم آزال – تی/ اس در تولید محصولات ارگانیک توصیه می‌شود.

ماده‌ی مؤثر:

ماده‌ی مؤثر نیم آزال – تی / اس شامل ۱% Azadirachtin ( ۱۰ گرم در لیتر ) می‌باشد.

فرمولاسیون:

نیم آزال – تی / اس به صورت امولسیون، شامل روغن گیاهی و انواع حلال قابل بازیافت در طبیعت است.

نحوه‌ی تأثیر:

ماده‌ی مؤثر نیم آزال – تی / اس پس از محلول پاشی روی برگ گیاهان در بافت برگ نفوذ می‌نماید و به صورت سیستمیک در گیاه پخش و از طریق تغذیه‌ی برگ‌ها و یا مکیدن شیره‌ی نباتی وارد دستگاه گوارش آفت می‌شود. نیم آزال – تی / اس روی آفات تأثیر ویژه دارد. چند ساعت پس از محلول‌پاشی، حشراتی مانند شته‌ها، تریپس، مینوز، سوسک کلرادو  و سایر حشرات مکنده و جونده‌ی هدف غیر فعال می‌گردند و تغذیه و خسارت آن‌ها به گیاه متوقف می‌شود. سپس تغییر جلد در آن‌ها مختل شده و می‌میرند.

با توجه به نحوه ی تأثیر نیم آزال – تی / اس بر آفات، ارزیابی میزان تلفات آن‌ها باید ۷ تا ۱۰ روز پس از محلول‌پاشی انجام شود. در این زمان خسارت آن ها متوقف گردیده، جمعیت آفات هدف به شدت کاهش یافته و پوره‌ی آفات رشد نیافته و بالغ نمی‌شوند.

در ارزیابی نیم آزال – تی / اس، مواردی از قبیل کاهش خسارت در برگ، کاهش میزان ترشح عسلک توسط آفات، کاهش خسارت در محصول، توقف افزایش جمعیت آفات و توسعه‌ی فعالیت حشرات مفید، شاخص‌های مناسبی هستند.

روش، مقدار و نحوه‌ی مصرف:

مقدار توصیه شده‌ی نیم آزال – تی / اس، بین ۱/۵ تا ۳ لیتر در هکتار در مزارع و ۳ تا ۵ در هزار در باغ‌ها می‌باشد. برای آماده‌سازی محلول، بشکه‌ی سمپاش را به میزان مورد نیاز با آب پر نمایید. سپس در حالیکه همزن سمپاش کار می‌کند، نیم آزال – تی / اس را تدریجاً به آن اضافه کنید. محلول تهیه شده را در همان روز مصرف نمایید.

معمولاً در هکتار متناسب با دستگاه‌های سمپاش بین ۳۰۰ تا ۱۰۰۰ لیتر محلول مصرف می‌شود. بوته‌های گیاهان را کاملاً با محلول نیم آزال خیس نمایید. در صورت بارندگی تا ۸ ساعت پس از محلول‌پاشی، نسبت به تکرار آن اقدام کنید. مناسب‌ترین زمان محلول پاشی غروب آفتاب و بهترین زمان مصرف نیم ازال، شروع آلودگی و فعالیت لاروهای سنین اولیه‌ی آفات می باشد.

شرایط و دوره‌ی نگهداری در انبار:

نیم آزال– تی / اس را می‌توان از زمان تولید در شرایط مناسب انبار به مدت دو سال بدون تغییر در کیفیت آن نگهداری نمود. نیم آزال – تی / اس را در انبار خنک و خشک به دور از تابش مستقیم آفتاب نگهداری نمائید. در شرایط حرارت پایین‌تر از ۱۰ درجه‌ی سانتیگراد ممکن است بخشی از ترکیب نیم ازال رسوب نماید. با گرم کردن نیم ازال در حرارت ۲۰ تا ۳۰ درجه ی سانتیگراد، مجدداً محلول یکنواخت نیم آزال بدون تغییر در کیفیت آن تولید می‌شود. پس از گرم شدن، محلول نیم آزال را به خوبی هم زده تا محلول کاملاً یکنواخت گردد.

احتیاط‌های لازم:

از تماس غیر ضروری با نیم آزال خودداری گردد. دور از دسترس کودکان نگهداری شود. هنگام محلول پاشی از خوردن، نوشیدن و کشیدن سیگار خودداری گردد. پس از محلول‌پاشی، دست و صورت را با آب و صابون شستشو نمایید. دور از مواد غذایی نگاهداری شود.

تأثیر بر دشمنان طبیعی:

نیم آزال– تی / اس با مقادیر توصیه شده روی زنبور عسل و حشرات پارازیت و شکارگر مانند کنه‌های شکارگر، سوسک‌های شکارگر، کفشدوزک هفت نقطه‌ای و زنبور پارازیتوئید Aphidius rhopalosiphi اثر سوء ندارد ولی در جمعیت مگس‌های Episyrphus bulteatus موجب تلفات می‌گردد.

با توجه به موارد فوق در برنامه‌های مدیریت تلفیقی آفات در گلخانه‌ها و مزارع، ضرورت رهاسازی دشمنان طبیعی، حداقل ۳ روز پس از محلول پاشی نیم آزال – تی / اس انجام شود.

گیاه سوزی:

اثرات گیاه سوزی نیم آزال – تی / اس در شرایط گلخانه و مزارع روی گیاهان مختلف مورد ارزیابی قرار گرفته و در اغلب موارد عدم تأثیر گیاه‌سوزی اش مورد تأیید قرار گرفته است. در مواردی با توجه به تنوع گونه‌های گیاهان، حساسیت نسبت به مقادیر مختلق نیم ازال مشاهده گردیده است. لذا توصیه می‌شود به منظور اطمینان کامل از عدم گیاه سوزی نیم ازال، تعدادی از گیاهان و یا بخشی از شاخه و برگ آن‌ها را ۳ تا ۵ روز قبل از مصرف نیم ازال، مورد آزمایش گیاه سوزی قرار دهید.

بسته بندی :

در بسته بندی های ۱، ۲/۵ و ۵ لیتری عرضه می شود.

درج شده در: نهاده ها